Nieuczciwe działania różnych firm na rynku > 2/UMOWY JEDNOSTRONNEDzisiaj jest 26-4-2024 godzina 10:19:59

2/UMOWY JEDNOSTRONNE

Zawieranie niekorzystnych umów dla jednej ze stron i ograniczenie odpowiedzialności dla drugiej strony. 

Opis działania: 

Osoby z Firmy A decydujące o umowie, zawierając umowę z firmą B „nie zauważają” niektórych bardzo korzystnych zapisów w umowie dla firmy B, a bardzo niekorzystnych dla firmy A np. 

a/Kary za zwłokę – Realizacja umowy powinna zakończyć się w określonym terminie.Jego przekroczenie, powinno skutkować karami, za każdy dzień zwłoki dla firmy B, która mogłaby się tłumaczyć przyczynami niezależnymi od niej. Ale tylko takimi, których rzeczywiście nie można przewidzieć i które maja istotny wpływ na czas realizacji umowy.

 

Firma A natomiast  „nie zauważa” , że Firma B, co prawda  zapisała sobie kary w umowie , ale ograniczyła ich wielkość np. do 5%.

To powoduje, że Firma B może realizować umowę dowolnie długo i zapłaci tylko 5% kar.

Również te ograniczone kary w  umowie, nie są naliczane od razu, ale dopiero po pewnym czasie np. po 3 miesiącach opóźnienia lub dłużej. 

 

b/Niekorzystne określenie wzrostu kosztów umowy – tzw. waloryzacja.

Wiadomo, że koszty wykonania, czasami mogą wzrosnąć, szczególnie przy długim  czasie trwania umowy.

Normalne i uczciwe firmy, mogą z doświadczenia przewidzieć, ile wzrosną ceny i uwzględnić to już w cenie umowy, a nie przerzucać tego ryzyka, na osoby rzeczywiście płacące.

Uczciwe jeszcze, może być określenie w umowie rzeczywistego wzrostu kosztów wykonania umowy. 

Z tym, że oczywiście zapłacone już koszty, nie wzrastają.

 

Natomiast nieuczciwa  firma B zapisuje sobie w umowie , że w przypadku wzrostu cen usługi, firma A, dopłaci jej oprócz rzeczywistego wzrostu kosztów umowy, co byłoby jeszcze uzasadnione. Firma A dodatkowo dołoży jej dużo więcej, czyli dopłaci do już zapłaconych kosztów -  tzw. zapis waloryzacji od wartości całej umowy, mimo płacenia etapami.

 Inny nieuczciwy zapis powoduje, że firma A dopłaci firmie B  wzrost kosztów za okres przestojów i opóźnienia – tzw zapis waloryzacji od całkowitego czasu wykonywania umowy.  

c/zapis, że karne odsetki ustawowe od opóźnionych wpłat będą  przeznaczone tylko dla  firmy B.

Fundusz firmy A powstaje z wpłat właścicieli tej firmy.

Jeśli któryś z właścicieli firmy A spóźnia się z wpłatą, płaci odsetki ustawowe firmie A, ale powinny one zostać w firmie A. Firma B nie ma do nich prawa.

Gdy firma A spóźnia się z wpłatą firmie B, to tylko  wtedy ona jako jeden podmiot, zapłaci karne odsetki za zwłokę firmie B. Zapis w umowie, że odsetki od opóźnionych wpłat właścicieli firmy A na jej konto, należą się firmie B, jest tylko podwyższaniem  nieuczciwych zysków firmy B